EWC 2026: CS2 in Parijs

Esports World Cup 2026: op deze hardware wordt de CS2-finale in Parijs gespeeld

De allerlaatste match van de Esports World Cup is de Counter-Strike 2-finale, de afsluiter van zeven weken competitie in 24 games. Voor de winnaar gaat het om 600.000 dollar. Wij trokken naar Parijs om te zien hoe de profs spelen en met welke gaming pc's en randapparatuur ze dat doen.

De finale vindt plaats in de Accor Arena, hetzelfde gebouw waar Team Vitality een CS:GO Major ooit won. Voor Belgische fans ligt die zaal op nog geen anderhalf uur met de trein: dichter bij een CS2-finale van dit niveau kom je in dit land niet. Belgische spelers vind je dit jaar niet tussen de deelnemers, maar voor wie zelf CS2 speelt maakt dat het toernooi niet minder interessant. Zit je niet in de zaal, dan doen wij het verslag: drie marketeers van ALTERNATE met veel te veel uren in CS2 en de vraag die elke speler bezighoudt: hoe spelen de beste teams ter wereld, en op welke hardware doen ze dat?

Hieronder lees je hoe het toernooi in elkaar zit, wat we ter plaatse zagen op de speelvloer en waar je zelf op let als je je setup naar hetzelfde niveau wil tillen. We hebben dit artikel bijgewerkt gedurende het hele toernooi. Hieronder lees je het volledige verslag.

Van Riyad naar Parijs: wat is de Esports World Cup?

De Esports World Cup is het grootste esports- en gamingevenement ter wereld, georganiseerd door de Esports Foundation. Deze editie is de eerste die buiten Saoedi-Arabië plaatsvindt.

Zeven weken lang is Paris Expo Porte de Versailles één grote speelvloer. Naast de competitie loopt er een Fan Fest met concerten, activaties van clubs en standen van ontwikkelaars.

Wat? Esports World Cup, editie 2026
Locatie Parijs, Frankrijk
Hoofdlocatie Paris Expo Porte de Versailles
Periode 6 juli tot 23 augustus
Toernooien 25 toernooien in 24 games
Deelnemers Meer dan 2.000 spelers
Clubs 200 clubs uit meer dan 100 landen
Totale prijzenpot 75 miljoen dollar

Bovenop de losse toernooien loopt het Club Championship. Clubs sprokkelen daar punten met hun resultaten in élke game, van Rocket League tot schaken. De club die bovenaan eindigt, krijgt 7 miljoen dollar. Die strijd werd in het laatste weekend beslist: AG.AL International pakte de titel met 5.300 punten, nadat Gwendal 'Gwen' Duparc de Trackmania-finale won en zijn club daarmee voorbij tweevoudig titelverdediger Team Falcons (4.600 punten) duwde. Het is de eerste keer dat een andere club dan Falcons het Club Championship wint.

Counter-Strike 2 op het EWC: het format

Tweeëndertig teams strijden om een prijzenpot van 2 miljoen dollar, de grootste die Counter-Strike 2 ooit kreeg. De winnaar gaat naar huis met 600.000 dollar en 1.000 punten voor het Club Championship.

Zevenentwintig teams kregen een uitnodiging via de Valve Regional Standings. Lynn Vision plaatste zich door de Asian Champions League te winnen. Vier teams vochten zich binnen via de Last Chance Qualifier.

Fase Datum Locatie Opzet
Groepsfase 12 tot 16 augustus Paris Expo Porte de Versailles Vier groepen van acht, double elimination
Playoffs 19 tot 22 augustus Paris Expo Porte de Versailles Zestien teams, single elimination
Grand final 23 augustus Accor Arena Laatste match van het volledige toernooi

Double elimination betekent dat een team twee keer moet verliezen voor het uitgeschakeld is. In de groepsfase opent iedereen met een best-of-one, daarna volgen best-of-three-reeksen. Vanaf de playoffs verdwijnt het vangnet: één nederlaag en je vliegt eruit. Alleen de grand final gaat over vijf maps.

  • Titelverdediger: The MongolZ, winnaar van de vorige editie.
  • Eerste winnaar: Natus Vincere, in 2024.
  • Zware bracket-helft: Vitality, Falcons, Spirit, NAVI en FaZe belandden na de loting allemaal aan dezelfde kant, waardoor maximaal één van hen de finale kon halen.

Live vanuit Parijs: ons verslag van op de speelvloer

We waren ter plaatse en hebben dit onderdeel bijgewerkt zolang het toernooi liep. De recentste update staat bovenaan, en onderaan zie je onze eigen foto's van de speelvloer. Nog meer beelden vind je op de Instagram van ALTERNATE.

  • Team Spirit is EWC-kampioen, 23 augustus: Team Spirit pakt de laatste titel van de Esports World Cup 2026 met een 3-1 tegen FUT Esports. FUT verraste met de openingsmap Cache (13-10), daarna draaide Spirit de reeks om op Anubis (16-13) en Ancient (16-14), allebei na verlengingen, en maakte het af op Nuke (13-5). Danil 'donk' Kryshkovets werd verkozen tot MVP van het toernooi. Spirit wint 600.000 dollar, FUT gaat naar huis met 340.000 dollar.
  • Lenovo Legion en een offline TeamSpeak, 23 augustus: op de finalestations staan Lenovo Legion-pc's, deze keer zonder plakband over het logo. De teams praten met elkaar via TeamSpeak, op een server die volledig offline in de zaal draait. Zo hangt geen enkele call af van een internetverbinding en kan niemand van buitenaf meeluisteren.
  • De grand final is begonnen, 23 augustus: Legacy pakt het brons na een 2-1 tegen FURIA, dat als vierde eindigt. Daarmee is de weg vrij voor de laatste match van het volledige toernooi: Team Spirit tegen FUT Esports, en de eerste map is Cache. Het Club Championship zelf is intussen al beslist: dat klassement stond na de Trackmania-finale van gisteren mathematisch vast.
  • Binnen in de Accor Arena, 23 augustus: de media-ingang vinden kostte ons een uur Franse chaos, maar we staan binnen op de slotdag. Op de speelvloer spelen FURIA en Legacy op dit moment voor de derde plaats, terwijl de camera klaargemaakt wordt. De finale later vandaag gaat tussen FUT Esports en Team Spirit, dat Legacy gisteren met 2-0 opzijzette.
  • Halve finales, 22 augustus: de finale gaat tussen FUT Esports en Team Spirit. FUT schakelde FURIA uit, en Spirit haalde het met 2-0 van Legacy, dat bij onze vorige update nog voorstond in de openingsmap. Geen van deze vier stond bij de start van de playoffs als topfavoriet genoteerd, wat de finale van morgen extra open maakt.
  • De monitor gespot, 22 augustus: op de speelvloer is elk logo afgeplakt, maar bij de logistieke afdeling had duidelijk iemand geen plakband meer bij. Daar stonden de schermen open en bloot: ZOWIE, 360 Hz. Niemand van de organisatie heeft ons dat verteld, dus dit is een vaststelling en geen persbericht.
  • Kwartfinales, 21 augustus: Legacy schakelde Team Falcons uit met 2-0. Voor de Braziliaanse ploeg was dat de tweede overwinning op rij tegen de nummer één van de wereld. FURIA won met 2-1 van G2, FUT haalde het met 2-0 van MOUZ en Team Spirit stuurde gastland-favoriet Team Vitality naar huis.
  • Achtste finales, 20 augustus: vier reeksen zonder mapverlies. Vitality zette FaZe opzij met 2-0, Falcons beëindigde de titelverdediging van The MongolZ, Spirit rekende af met B8 en Legacy verraste NAVI met 2-0, waarbij NAVI de eigen mapkeuze Ancient met 2-13 verloor.
  • Achtste finales, 19 augustus: G2, FUT, FURIA en MOUZ gingen door, alle vier na een reeks die drie maps duurde. Astralis, magic, Aurora Gaming en GamerLegion vielen af op een gedeelde negende tot zestiende plaats, goed voor 35.000 dollar per team.
  • Op de speelvloer: de monitoren op de spelersstations zijn afgeplakt, zodat merk en model niet zichtbaar zijn. De organisatie communiceerde geen specificaties. Wat wel vaststaat: elke speler krijgt exact hetzelfde scherm, zodat niemand een voordeel haalt uit zijn hardware.

Wat de profs zelf meebrengen naar hun stoel

De organisatie levert de pc en de monitor. Muis, toetsenbord, headset en muismat brengen spelers zelf mee, want daar zit hun spiergeheugen in. Dat zijn meteen ook de onderdelen waar jij het meeste verschil mee voelt.

In de Accor Arena hoefden we niet te gokken naar het merk: op de finalestations staan Lenovo Legion-pc's. Lenovo is founding partner van de Esports World Cup en maakte zelf bekend welke machines het toernooi draaien: de Legion Tower 7i en de Legion Tower 5i, samen met Legion-monitoren. Welke processor, welke grafische kaart en hoeveel werkgeheugen er in elke kast zit, communiceerde de organisatie niet, en we hebben ter plaatse geen zijpaneel losgevijsd. Opvallend detail op die machines: de teams praten met elkaar via TeamSpeak, op een server die volledig offline in de zaal draait. Geen internet betekent geen ping naar buiten en niemand die van buitenaf kan meeluisteren. Wil je zelf in die klasse spelen, dan kijk je naar onze krachtigste ALTERNATE Gamer Pro gaming pc's.

Onderdeel Waar profs op letten Waarom het telt
Muis Laag gewicht, vertrouwde vormfactor, hoge polling rate In Counter-Strike 2 richt je met je pols en je arm, niet met je duim. Een lichte muis met een vorm die bij je greep past, laat je consistenter mikken dan eender welke sensorspec.
Toetsenbord Compact formaat, lineaire switches, instelbaar actuatiepunt Een tenkeyless of 60 procent-model laat je meer plaats op je bureau voor een lage muisgevoeligheid. Lineaire switches reageren vroeger, wat helpt bij het counter-strafen: stoppen met bewegen vlak voor je schiet, zodat je kogels recht gaan. Welk type switch bij jou past, lees je in onze gids over mechanische toetsenborden.
Headset Geluidsisolatie, betrouwbare positionele audio, comfort over lange sessies Op een LAN met duizenden toeschouwers moet een headset de zaal buitensluiten. Thuis is hetzelfde principe nuttig: voetstappen en herladen horen bepalen mee waar je kijkt nog voor je iets ziet.
Muismat Groot formaat, voorspelbare glijweerstand Het meest onderschatte onderdeel. Wie met lage gevoeligheid speelt, maakt brede armbewegingen en heeft daar gewoon oppervlak voor nodig.
Monitor Geleverd door de organisatie, identiek voor alle spelers, 360 Hz Merk en model waren op de speelvloer afgeplakt. Achter de coulissen zagen we ZOWIE-schermen van 360 Hz. Op andere grote CS2-competities ligt de lat intussen nog hoger.
Voicechat Geleverd door de organisatie: TeamSpeak op een offline server in de zaal De communicatie loopt niet over het internet, maar over het lokale netwerk van het toernooi. Dat houdt de vertraging op je calls minimaal en de gesprekken binnen de zaal.

Refresh rate en responstijd: wat merk je er echt van?

Refresh rate is het aantal keer per seconde dat je scherm een nieuw beeld toont, uitgedrukt in hertz (Hz). Hoe hoger dat getal, hoe korter je wacht op informatie die je pc al berekend heeft.

Om dat concreet te maken: op 60 Hz ververst je beeld om de 16,7 milliseconden. Op 144 Hz is dat om de 6,9 milliseconden, op 240 Hz om de 4,2 en op 360 Hz om de 2,8. Elke stap levert dus winst op, maar de sprong van 60 naar 144 Hz voelt veel groter dan die van 240 naar 360 Hz. De grootste vooruitgang zit vooraan in de reeks.

In Parijs draaiden de schermen op 360 Hz. Aan de absolute top gaat het nog een stuk verder: ZOWIE, het esportsmerk van BenQ, is exclusief monitorleverancier voor de grote Counter-Strike 2-competities van ESL FACEIT Group, met een scherm dat op 600 Hz draait. Dat is minder een verkoopargument voor thuis dan een teken van waar de bovengrens vandaag ligt.

Twee zaken bepalen mee of je die snelheid effectief voelt. Je grafische kaart moet de frames ook kunnen leveren: een scherm van 360 Hz doet weinig als je game op 120 fps blijft steken. En de responstijd van het paneel, uitgedrukt in milliseconden, bepaalt hoe snel een pixel van kleur wisselt. Een hoge refresh rate met een trage pixelovergang geeft alsnog een vage sleep achter bewegende objecten.

Voor een tactische shooter als Counter-Strike 2 kiezen spelers daarom bijna altijd voor snelheid boven resolutie. Bekijk het volledige aanbod gaming monitoren om te vergelijken welke refresh rates vandaag beschikbaar zijn. Waar je verder nog op let bij een scherm, zet onze gaming monitor gids op een rij.

Zelf een setup bouwen die de profs benadert

Je moet geen toernooibudget hebben om competitief te spelen. Counter-Strike 2 is een relatief lichte game en dat maakt een snelle setup toegankelijker dan bij de meeste andere titels. Begin je van nul, dan loodst onze gids bouw de beste gaming pc je door elke stap. Er zijn drie realistische niveaus qua gaming setup:

  • Instap: een scherm van 144 of 165 Hz op 1080p, een lichte muis met een vorm die bij je hand past en een muismat die groot genoeg is voor brede bewegingen. Zet je grafische instellingen laag en mik op een framerate die minstens gelijkloopt met je refresh rate.
  • Gevorderd: 240 tot 360 Hz op 1080p of 1440p, een draadloze muis met hoge polling rate en een toetsenbord met lineaire switches. Hier wordt je grafische kaart de bepalende factor, want die moet de frames blijven aanleveren.
  • Geen compromis: het snelste paneel dat je kan krijgen, een processor met hoge kloksnelheid per kern en een toetsenbord met instelbaar actuatiepunt. Vergeet je netwerk niet: een stabiele ping is in een online reeks belangrijker dan de laatste twintig frames.

Wil je liever niet zelf bouwen? Dan kan je terecht bij onze voorgebouwde gaming pc's of gaming laptops. Wie gericht wil upgraden, kijkt naar de GeForce RTX grafische kaarten en voor een stabiele verbinding naar de gaming routers.

Waarom gaminghardware kopen bij ALTERNATE?

Op elk nieuw product dat je bij ALTERNATE België koopt, geldt de wettelijke garantie van twee jaar voor consumenten. Bestellen doe je online en je kan de toestellen ook komen bekijken en afhalen in onze showroom in Aartselaar, aan Oeyvaersbosch 16-18, van maandag tot zaterdag tussen 10 en 18 uur.

Twijfel je tussen twee schermen of weet je niet of een onderdeel past in je huidige pc? Onze medewerkers denken mee. Je bereikt hen telefonisch op 03 871 11 11 of via de klantendienst. In de showroom kan je je vraag gewoon persoonlijk stellen. Voor wie een volledige configuratie wil samenstellen, controleert de PC-Builder meteen of de gekozen onderdelen compatibel zijn.

Veelgestelde vragen over de Esports World Cup en CS2

Team Spirit. In de grand final in de Accor Arena versloegen ze FUT Esports met 3-1, de enige reeks van het toernooi die over vijf maps ging. FUT pakte de openingsmap Cache met 13-10, waarna Spirit de reeks omdraaide op Anubis (16-13) en Ancient (16-14), allebei na verlengingen, en het afmaakte op Nuke met 13-5. Danil 'donk' Kryshkovets werd verkozen tot MVP van het toernooi en kreeg daar 25.000 dollar bovenop. Voor de titel streek Spirit 600.000 dollar op, FUT hield 340.000 dollar over aan de tweede plaats. Het was meteen de laatste match van zeven weken competitie.

In Parijs, van 6 juli tot 23 augustus 2026. De hoofdlocatie was Paris Expo Porte de Versailles, waar zeven weken lang 25 toernooien in 24 games werden afgewerkt. De Counter-Strike 2-finale verhuisde op 23 augustus naar de Accor Arena, dezelfde zaal waar Team Vitality in 2023 het laatste CS:GO Major won. Het was de eerste editie die buiten Saoedi-Arabië werd georganiseerd, met meer dan 2.000 spelers en 200 clubs uit meer dan 100 landen. De totale prijzenpot bedroeg 75 miljoen dollar, een record in de esports.

Twee miljoen dollar, de grootste prijzenpot die Counter-Strike 2 tot nu toe kreeg. Winnaar Team Spirit kreeg 600.000 dollar en 1.000 punten voor het Club Championship. FUT Esports hield 340.000 dollar over aan de tweede plaats, Legacy 190.000 dollar aan het brons en FURIA 110.000 dollar aan de vierde plaats. De vier uitgeschakelde kwartfinalisten kregen elk 60.000 dollar en de teams op een gedeelde negende tot zestiende plaats 35.000 dollar. Ook de laatste acht van het toernooi gingen niet met lege handen naar huis: zij kregen 10.000 dollar.

Een klassement over alle games heen: clubs sprokkelen punten met hun resultaten in élk toernooi van het evenement, van Rocket League tot schaken. De club die bovenaan eindigt, krijgt 7 miljoen dollar. In 2026 ging die titel naar AG.AL International met 5.300 punten, dat tweevoudig titelverdediger Team Falcons (4.600 punten) van een derde opeenvolgende eindzege hield. Team Vitality werd derde met 3.300 punten. De beslissing viel op 22 augustus, toen Gwendal 'Gwen' Duparc de Trackmania-finale won en zijn club daarmee over Falcons tilde.

Natus Vincere won de eerste editie in 2024, The MongolZ volgde in 2025. Team Spirit maakte de rij in 2026 compleet, waardoor Counter-Strike 2 drie keer op het programma stond met drie verschillende winnaars. The MongolZ kwam als titelverdediger naar Parijs, maar strandde in de achtste finales tegen Team Falcons. Ook Natus Vincere haalde de kwartfinales niet: de Oekraïners werden met 2-0 uitgeschakeld door het Braziliaanse Legacy, dat hun eigen mapkeuze Ancient met 2-13 afsnoepte.

De organisatie leverde voor iedereen hetzelfde scherm, zodat niemand een voordeel haalde uit zijn hardware. Op de speelvloer in Parijs waren merk en model afgeplakt en werden er geen specificaties gecommuniceerd. Achter de coulissen zagen wij ZOWIE-schermen van 360 Hz staan: dat is een vaststelling van ons, geen persbericht. Bij de grote Counter-Strike 2-competities van ESL FACEIT Group ligt de lat nog hoger, want daar staat de ZOWIE XL2586X+ op 600 Hz. Wil je zelf vergelijken wat er vandaag beschikbaar is, dan vind je het volledige aanbod gaming monitoren bij ALTERNATE België.

Voor de meeste spelers niet. De grootste winst zit tussen 60 en 144 Hz: je beeld verspringt dan niet meer elke 16,7 milliseconden, maar elke 6,9 milliseconden. Daarna vlakt het verschil merkbaar af, want 240 Hz brengt je op 4,2 milliseconden en 360 Hz op 2,8. Belangrijker is dat je grafische kaart genoeg frames levert om dat scherm te voeden: een monitor van 360 Hz brengt weinig op als je game op 120 fps blijft hangen. En een hoge refresh rate met een trage pixelovergang geeft alsnog een vage sleep achter bewegende objecten. Kijk dus naar het geheel van scherm, grafische kaart en instellingen.

Bij ALTERNATE België vind je alle categorieën die op de speelvloer stonden: gaming monitoren met een hoge refresh rate, gaming muizen, toetsenborden, headsets en muismatten. De pc's en de schermen werden door de organisatie geleverd, identiek voor elke speler. Lenovo, founding partner van de Esports World Cup 2026, maakte zelf bekend dat het toernooi op Legion Tower 7i- en 5i-pc's draaide. Muis, toetsenbord, headset en muismat brachten de spelers wel zelf mee, want daar zit hun spiergeheugen in.

Bij ALTERNATE België. Je bestelt online op alternate.be of je komt langs in onze showroom in Aartselaar, aan Oeyvaersbosch 16-18, van maandag tot zaterdag tussen 10 en 18 uur. Onze medewerkers helpen je kiezen tussen gaming muizen, toetsenborden, headsets, muismatten en monitoren, of tussen een voorgebouwde gaming pc en een gaming laptop. Met de PC-Builder stel je zelf een configuratie samen en controleert de tool meteen of de gekozen onderdelen samengaan. Op elk nieuw product geldt de wettelijke garantie van twee jaar voor consumenten. Bellen kan ook, op 03 871 11 11.

Contacteer onze klantendienst

Advies nodig op maat? Onze klantendienst van ALTERNATE België is online en telefonisch bereikbaar op 03 871 11 11. Voor je bestelling, technische support of productinfo: we zoeken samen naar een oplossing.

Contacteer ons